Resimli Yapboz

hamle:
puan:
ilk 10
Resim Yapboz resim yapboz

Çözümü Buldunuz

Puanınızı Kaydetmek için Üye Girişi Yapınız.
Resim Yapboz resim yapboz

Çözümü Buldunuz

Tamam tuşunu tıklayıp puanınızı kaydediniz.
Resimli Yapboz resim yapboz
Resim Yapboz resim yapboz

İlk 10

puanınız:

 İngiliz haritacı ve oymacı John Spilsbury’in 1760 yılında geliştirdiği ve ülkeleri yerleştirme tarzındaki eğitim aracı yıllar içerisinde gelişti, tüm dünyada yaygın bir şekilde oynanan bir oyun haline geldi. Zaman içerisinde değişiklik ve çeşitlilikler gösteren oyun ülke haritaları ile sınırlı kalmayıp resim, harf, rakam şeklileri oynanmaya başlandı.

 1930 ekonomik kriz sonrasında beklenmedik bir şekilde popüler oldu. Bu popülerliği alternatif eğlencelerin kriz nedeni ile ulaşılamaz olması ile izah edildi. Artık birçok evde oynanmaya başlayan yapboz oyunu daha da çeşitlendi.

 İlk dönemlerde tahtadan yapılmıştı. İlerleyen dönemlerde yapboz yapımında kağıt, karton, metal, plastik gibi malzemeler de kullanıldı.

 Farklı parça sayıları ve değişik zorluklarda yapbozlar geliştirildi. Sadece düz bir platformda kalmayıp üç boyutlu türleri de yapıldı. Her yaş ve kültüre uygun şekilleri geliştirildi.

 Elektronikteki gelişme ile bilgisayar ve mobil cihazlara adapte edildi. Böylece elektronik ortamda oynanan oyunlar arasına girdi.

Resimli Yapboz Nasıl Oynanır?

 Dokuz parçaya bölünmüş resim parçacıkları rastgele dağıtılmıştır. 9. parça gizlidir ve yeri boştur. Oluşturulması istenen resim bulmacanın altında görüntülenir. Boşluğa komşu olan parçacıklara tıklamakla parçacık boş alana kayar. Bu işlemleri ard arda tekrarlayarak resmi oluşturulur.

 Tüm parçalar doğru sıraya geldiğinde 9. parça görüntülenir ve resim tamamlanır.Önceden üye olunmuşsa kazandığınız puanın kaydedileceğini gösteren bir mesaj görüntülenir. Tamam tuşuna tıklayıp puanınızı kaydeder ve başka bir soruya geçersiniz. Önceden üye değilseniz e-posta adresinizi ve kullanıcı adınızı girip üye olabilirsiniz.

resimli yapboz

Dünyada Yapboz

 En çok bilinen adıyla puzzle veya jigsav Türkçede yapboz olarak bilinmekte. Dünyada yaygın olarak oynanmakta olan oyun çeşitli dillerde ve ülkelerde farklı adlar almıştır.

  • Fransızca: Casse-tête
  • İspanyolca: Rompecabezas
  • İtalyanca: Rompicapo
  • Yunanca: Γρίφος
  • Türkçe: Yapboz

Yapboz Çeşitleri

 Oyun zaman içerişinde çeşitlilik göstermiştir. Parça sayısı, kullanılan malzeme ve şekline göre harita yapboz, sayı yapboz, resimli yapboz, zeka küpü, 9 puzzle, 15 puzzle, gibi değişik isimler alır.


Referans:
  • John Spilsbury (cartographer), 22.01.2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 22.01.2022
  • John Spilsbury ve Yapboz Oyunlarının Tarihçesi 18.01.2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 18.01.2022
  • Sayı Yapboz 23.01.2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 23.01.2022