Meta Tag AnaliziKullanımı:

 Web sayfalarında BOT’lar için değerli olan ve olmayan etiketler vardır. Bu alanları online olarak analiz edebilirsiniz. Sayfaları analiz etmek için:

  1. Analiz yapmak istediğiniz web sayfası URL’sini url giriş alanına yazınız.
  2. Analiz tuşunu tıklayınız.

 Web sayfası taranacak ve sayfadaki bulgular ekrana yazdırılacaktır. Sonuçlar ile birlikte değerlendirme ve kısa öneriler görüntülenecektir. Yönettiğiniz bir web sitesinde tarama yapıp öneriler doğrultusunda düzenlemeler yapabilirsiniz. Ayrıca rakip sitelerin sayfalarında de yapacağınız analiz ile de rakip sayfalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Analiz Sonuçlarının Değerlendirilmesi

  • Sayfanın tam adresi:Tarama yaptığınız sayfanın gerçek adresini verir. Http, https veya www yazılıp yazılmadığına bakmaksızın sayfanın gerçek ve tam adresini verir. Sadece domain adı yazılsa da tarama sonucunda eğer varsa https://www ile başlayan adres görüntülenir.
  • Host: Web sitesini bağlandığı alan adıdır.
  • SSL sertifikası: Arama motorları SSL sertifikasına önem verir ve sertifikası olan siteler sıralamada öncelikli olur. Bu nedenle sertifikanın aktif olması gerekir.
  • Canonical:Web sayfasının tam url’sinin yazıldığı linktir. BOT’lar sayfaya farklı url ile (http, https, www) gelse de Canonical link varsa o linki dikkate alır. Böylece farklı indeksler oluşmasının önüne geçilmiş olur.
  • Favicon: Sayfa ikonudur. Tarayıcıda sayfa adının başında görünür. Genelde marka ikonudur. Görsel olarak avantaj oluşturması ve kullanıcıya güven vermesi açısından önemlidir. SEO açısından bir önemi yoktur.
  • Title: Arama motorlarının önem verdiği alanlardan biridir. En az 10, en çok 70 karakter uzunluğunda olması tavsiye edilir. Arama motoru sonuçlarında 70 karakterden uzun olan kısım kesileceği için anlam kaybı olabilir.
  • Meta Description: Sayfadaki içeriğin özetidir. Arama sonuçlarında görüntülenir. O nedenle sayfa içeriğini en iyi şekilde anlatacak şekilde planlanması gerekir. En az 80 en çok 160 karakter uzunluğunda olması tavsiye edilir. Arama sonuçlarında 160 karakter sonrası kesileceğinden açıklamayı 160 karaktere sığdırmak yazının tümünün görüntülenmesini sağlar.
  • Meta Keywords: Anahtar kelimeleri içerir. İnternetin ilk dönemlerinde çok önem verilen ve olmazsa olmaz kabul edilen ancak bugün pek çok arama motorunun dikkate almadığı bir alandır. Bu alanın boş olması SEO yönünden bir eksiklik değildir.